Foresterium w 2022 – podsumowanie :)


Rok 2022 był dla nas szczególnym czasem. 12 listopada 2022 minął dokładnie rok gdy na zagórskim, klasztornym wzgórzu Mariemont miało miejsce oficjalne otwarcie nowoczesnego Centrum Kultury „Foresterium”. Oprócz satysfakcji towarzyszyła nam również obawa czy nowopowstała placówka wpisze się
w kulturalno-turystyczną mapę Bieszczadów. Jednak od wspomnianego otwarcia odwiedziło nas już ponad 20 000 tysięcy zwiedzających. To był bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że dopiero wchodzimy do oferty turystycznej jako atrakcja regionu.

To miejsce stworzyliśmy przed wszystkim dla Was i dzięki Wam możemy pochwalić się imponującymi rezultatami. Zorganizowaliśmy wiele imprez, spotkań autorskich, wystaw, wernisaży a także konferencje w różnorodnej formie oraz tematyce. Łącznie na powierzchniach wystawowych CKF zaprezentowało się blisko 70 twórców.

Podsumowując wydarzenia jakie miały miejsce w CK Foresterium:

Największym – cieszącym się ogromnym zainteresowaniem i frekwencją była duża inscenizacja przedstawiająca obronę klasztoru czyli ostatnią bitwę Konfederacji Barskiej. Wzięło w niej udział ok 100 rekonstruktorów w tym artylerzyści i jeźdźcy konni oraz blisko 4 tys. widzów.

Najpopularniejszymi – wprowadzającymi w niesamowitą, magiczną atmosferę okazały się: wystawa patchworków Sylwii Haluch
i Sylwii Ignatowskiej, wystawa aniołów Moniki Krzywdzińskiej oraz koncert „Wernyhory” – w bojkowsko-łemkowskim klimacie.

Najciekawszym – z udziałem ogólnopolskich mediów: inauguracyjna konferencja panelowa na temat roli kolei dla bezpieczeństwa rozwoju integracji Europy będąca częścią obchodów 150-lecia kolei w regionie bieszczadzkim.

Za nami wyjątkowy, pełen wyzwań i zmian rok. Na kolejny 2023 rok też mamy sporo planów i inicjatyw o których będziemy informować na bieżąco.

Dziękujemy, że jesteście z nami!