Historia pewnej kartki…


Pan Zbigniew Osenkowski podzielił się z nami bardzo ciekawą historią na temat kartki pocztowej związanej z Ruinami naszego klasztoru:

„(…) od przyjaciela i znakomitego grafika Czesława Wosia z Ostrowa Wielkopolskiego otrzymałem przedmiotowy egzemplarz kartki wydanej przez „Wydawnictwo Vandre” z Krakowa, której autorem jest  Kazimierz Wiśniak. Scenograf, malarz, rysownik, grafik; współtwórca Piwnicy pod Baranami.

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziałach architektury wnętrz i scenografii. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1959 roku. Jeszcze w czasie studiów współtworzył Piwnicę pod Baranami. Debiutował tam jako scenograf, stworzył również fresk zdobiący ścianę Piwnicy. Od 1963 roku twórca związany jest przede wszystkim z Krakowem i Wrocławiem, gdzie współtworzył wiele inscenizacji Henryka Tomaszewskiego we wrocławskim Teatrze Pantomimy. W latach 1963-1971 był scenografem Teatru im. Słowackiego. Od 1972 roku, przez dziesięć lat, pracował w Starym Teatrze. W sezonie 1981-1982 był kierownikiem artystycznym Teatru Bagatela. Następnie, w latach 1982-1986, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tej krakowskiej sceny. W drugiej połowie lat 80. ponownie związał się z Teatrem im. Słowackiego, a w latach 1989-1997 po raz drugi w swojej karierze pracował w Starym Teatrze. Równocześnie współpracował z innymi polskimi i zagranicznymi scenami, m.in. warszawskim Teatrem Dramatycznym, wrocławskimi teatrami Polskim i Współczesnym, DüsseldorferSchauspielhaus, Landestheater w Darmstadt. Wiśniak ma na swoim koncie ponad 250 projektów scenografii”.

Dziękujemy Panie Zbigniewie za pękną historię <3