Konferencja podsumowująca Mikroprojekt pn.: „Cyfrowe oko”


17.12.2021 r. odbyła się konferencja podsumowująca Mikroprojekt pn.: „Cyfrowe oko”- Innowacyjne spojrzenie na kulturę pogranicza „Digitálne oko“ – inovatívny pohľad na pohraničnú kultúru.

Dzięki realizacji projektu transgranicznego, zostały zaproponowane innowacyjne rozwiązania dążące do zachowania dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla pogranicza polsko – słowackiego. W sposób innowacyjny i kreatywny przybliżono mieszkańcom oraz turystom wielokulturową historię tego regionu.

W ramach mikroprojektu zakupiono interaktywne stanowiska oparte na technologii generowanych w czasie rzeczywistym wizualizacji architektonicznych z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz wirtualnej (VR). Przedstawiają one w innowacyjnej formie założenia architektoniczne Klasztoru Karmelitów Bosych.

W sali wirtualnej rzeczywiści w Centrum Kultury Foresterium zawisło „Cyfrowe oko” i ma postać przypominającą oko z wbudowanym ekranem. Urządzenie przetwarza płaski obraz
z podestu do postaci 3D umożliwiając widzowi bardzo realistyczne i swobodne zwiedzanie zagórskiego Klasztoru z okresu jego świetności.

Równie ekscytujących doznań dostarczają okulary VR dzięki którym można obejrzeć film przedstawiający między innymi dzień z życia zakonnika oraz sam klasztor widziany od wewnątrz jak i z perspektywy lotu ptaka.

Ważnym elementem mikroprojektu był konkurs promujący zabytki polsko-słowackiego pogranicza, którego celem była popularyzacja wiedzy historycznej na temat Polski i Słowacji z uwzględnieniem wspólnych historycznych punktów odniesienia obu krajów. Finał konkursu odbył się 15 października 2021 roku, w trakcie którego kapituła konkursowa dokonała indywidualnych ocen 21 prac.