Okiem Pana Jacka


Nasze Foresterium wzbogaciło się o kolejną stałą ekspozycję. Wszystko zawdzięczamy Panu Jackowi Lipińskiemu – zaprzyjaźnionemu z Centrum Kultury Foresterium.
Panie Jacku Bardzo dziękujemy 🙂

Jacek Lipiński jest członkiem Klubu Fotografików Sanockich i ma za sobą wiele wystaw. Interesuje się fotografią od wielu lat, jeszcze z czasów, kiedy zajmował się wywoływaniem czarno-białej fotografii w ciemni. Prywatnie jest mężem Marii, ojcem pięciorga dzieci i dziadkiem dziesięciorga wnucząt.

Zagórska Droga Krzyżowa, wiodąca polami do ruin Klasztoru Karmelitów, została otwarta w sierpniu 2012 roku. To niezwykła droga, pełna rzeźb, modlitwy i refleksji stworzona przez znanych bieszczadzkich artystów. Jacek Lipiński doskonale uchwycił detale poszczególnych prac. Fotografuje to miejsce, odkrywając za każdym razem inną wymowę tego, co możemy zauważyć podczas kroczenia szlakiem Drogi Krzyżowej.

Fotografuję od dawna, ale swoją wielką przygodę z fotografią rozpocząłem dopiero po zakończeniu pracy zawodowej. Mile wspominam pracę w ciemni fotograficznej. Był to czas gdy na świat przychodziły nasze dzieci, dorastały a ja starałem się wszystko utrwalać na zdjęciach. Potem nastąpiła długa przerwa, aż do pokazania się fotografii cyfrowej. Przez kilka lat robiłem zdjęcia rodzinne i wycieczkowe.

Przełomowym momentem było moje spotkanie z EXODUSEM Piotra Worońca w Woli Sękowej. Odkryłem tam swoją pasję – fotografowanie rzeźby plenerowej. Fotografując staram się odkryć duszę prezentowanych postaci i zamysł twórcy.

Drugim tematem moich poszukiwań jest Zagórska Droga Krzyżowa, którą fotografuję od chwili jej powstania, oraz klasztor karmelitów
w Zagórzu. Efektem tej pracy były trzy wystawy, w Sanoku, Zagórzu, Lesku i Brzozowie.

Mieszkam w Sanoku. Lubię fotografować zmieniające się miasto, jego okolice, codzienne życie mieszkańców, wydarzenia społeczne
i kulturalne. Swoje prace przedstawiam na wystawach zbiorowych
w Sanoku i innych miastach Podkarpacia oraz na portalach internetowych. Prze kilka lat moje zdjęcia można było oglądać
w Galerii RYNEK. Jestem członkiem Klubu Fotografików Sanockich.

Moja rodzina, to żona Maria, pięcioro dorosłych dzieci i dziesięcioro wnucząt.”

                                                                                                                    Jacek Lipiński