Wieczór autorski Roberta Antonia – 24.03.2023


Autor jest lekarzem weterynarii. Urodził się 5 lipca 1963 roku w Rymanowie. W roku 1982 ukończył sanockie I Liceum Ogólnokształcące im. KEN. Dziesięć lat później ukończył studia na Wydziale Weterynarii Akademii Rolniczej w Lublinie.

Z zamiłowania historyk i genealog, zajmujący się tymi dziedzinami od kilkudziesięciu lat, ale bliskie są mu również psychologia i socjologia społeczna, a także geopolityka współczesnego świata. W dorobku publicystycznym autora upominającego się o pamięć zasłużonych a zapomnianych jest wiele pozycji, m.in.: Wzgórze w Zboiskach , praca zbiorowa pod red. J. Wilusza, 2001, Księga Pamiątkowa z budowy pomnika w Hołdzie majorowi „Hubalowi” Henrykowi Dobrzańskiemu w Dobrej, Dobra 2021, Dr Oskar Schmidt (1902-1976). Sanocki Król Gumy, Krosno 2021,Józef Agaton Morawski (1893-1969). Mowy sejmowe„, Krosno-Sanok 2022

„Dr Oskar Schmidt (1902-1976). Sanocki król gumy” to biograficzna próba spojrzenia na człowieka niezwykłego, przedsiębiorcę i filantropa. To też opowieść o wybitnym chemiku, autorze licznych patentów, o człowieku niezwykle kreatywnym, który znacząco przyczynił się do rozwoju przedwojennego Sanoka. Twórcy i budowniczego Zakładów Przemysłu Gumowego i Akumulatorowego w Sanoku. Zasłużonego dla rozwoju Sanoka i Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Oskar Schmidt to niezwykle dzielny człowiek, serdeczny, z charyzmatyczną osobowością, związany do końca z Polską, opiekun Polaków w Austrii. Zalety jego umysłu, charakteru, wielkiego i szlachetnego serca, jednały Mu powszechny szacunek i sympatię.