Wieczór autorski Roberta Antonia połączony z otwarciem wystawy: „Oskar Schmidt Przedsiębiorca niezwykły”


W ubiegły piątek tj. 24 marca br. gościliśmy w Centrum Kultury Foresterium Roberta Antonia – znakomitego propagatora historii województwa podkarpackiego.
Pan Robert jest autorem kilku poważnych prac historycznych, których mógłby mu pozazdrościć nie jeden uczony z tytułami.

Wieczór rozpoczęliśmy uroczystym otwarciem wystawy poświęconej Oskarowi Schmidtowi, jego rodzinie oraz szeroko pojętej działalności. Fotografie prezentowane na wystawie zostały przekazane do zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku z archiwum prywatnego Andrzeja Kowalskiego ‒ wychowanka dr. Oskara Schmidta.

Dzięki Schmidtowi i współinwestorom w roku 1932 zaczęła działać Polska Spółka dla Przemysłu Gumowego. Kiedy Austria została włączona do III Rzeszy, Schmidt wystąpił o obywatelstwo polskie dla siebie, żony i dwu synów. Z Polakami dzielił losy wojenne i powojenne, wykazując się zaletami umysłu i prawością charakteru. Od książki o cudzoziemcu, zasłużonym dla naszego miasta, trudno się oderwać, zwłaszcza że fabryka, której dał początek, istnieje do dziś, choć w zmienionym kształcie…

Dr Oskar Ryszard Roland Schmidt (ur. 9 marca 1902 r. w Wiedniu ‒ zm. 26 kwietnia 1976 r. w Wiedniu). Był Austriakiem. Studiował na Wydziale Chemii i Fizyki Uniwersytetu w Wiedniu. W roku 1932 założył Sanocką Fabrykę Gumy. W roku 1934 przyjął obywatelstwo polskie. Jego sanocki zakład zatrudniał ok. 1200 osób. Produkował wiele produktów gumowych, także na rzecz Wojska Polskiego. Dr Oskar Schmidt był także założycielem sanockiej fabryki akumulatorów, która powstała w 1936 r. Był prezesem Sanockiego Klubu Balonowego, którego balon pod nazwą „Sanok” wygrał konkurs balonowy w 1936 r. Udzielał się czynnie w wielu instytucjach i organizacjach miejskich, sportowych i obronnych. Podczas niemieckiej okupacji urządzania fabryczne Niemcy w większości zdemontowali i wywieźli do zakładów „Semperit” w Krakowie. Dr Oskar Schmidt utracił swoją posiadłość w Olchowcach (początkowo zajętą przez wojska sowieckie) i schronił się w dworze Wiktorów w Woli Sękowej k. Sanoka. Został zarządcą majątku w Besku oraz browaru w Zarszynie. Czynnie współpracował z tamtejszą placówką ZWZ i AK. Pomagał ukrywającym się Polakom ‒ żołnierzom AK i byłym oficerom 2. PSP z Sanoka oraz Żydom. Wysyłał paczki żywnościowe polskim jeńcom z Oflagu VII A Murnau w Bawarii. Po wojnie bezskutecznie próbował odzyskać znacjonalizowaną przez komunistów fabrykę gumy. Utracił też browar i majątek w Zarszynie. Przez pewien czas był dyrektorem fabryki w Wolbromiu. Później prowadził własny tartak, którego biura mieściły się na ul. Kościuszki 4 w Sanoku. Wobec licznych trudności przysparzanych przez komunistyczne władze w 1949 r. wyjechał z rodziną do Wiednia. Wraz braćmi, w austriackiej miejscowości Kittsee, założył kolejną fabrykę ‒ Polyair Maschinenbau GmbH. Utrzymywał kontakty ze znajomymi z Polski. Z jego pomocy, po śmierci żony słynnej śpiewaczki operowej Olgi Didur-Wiktorowej, skorzystał Andrzej Wiktor ‒ były właściciel dworu i majątku w Woli Sękowej. Oskar Schmidt zmarł 26 kwietnia 1976 w Wiedniu i został pochowany w rodzinnym grobie na tamtejszym cmentarzu Döbling.